Az utóbbi években az összes valamire való tanácsadó szókincse bővült a Dolgok Internete (Internet of Things, IoT) kifejezéssel. Új lehetőség nyílik a vállalkozások előtt a tevékenységük hatékonyságának növelése érdekében. Az ellátási lánc menedzsment az egyik legígéretesebb terület, amely nagy mértékben hasznot húzhat a modern IoT-típusú technológiákból, például olyan szenzorhálózatokból, amelyek teljesen új módszereket kínálnak az ellátási láncban lévő áruk áramlásának nyomon követésére.
Kép forrása: https://cdn.datafloq.com/blog_pictures/7-trends-of-internet-of-things-in-2017.jpg
Az ellátási láncban jelenleg alkalmazott nyomon követési technikák mint az RFID vagy a különböző vonalkódok akkor nyújtanak segítséget, ha nyomon akarjuk követni az áru mozgását a feladó helytől a különböző logisztikai központokon át a végső rendeltetési helyig. Amint nyomon szeretnénk követni a termékeket a különböző feladó, átrakó, és átvevő pontok között is, és kíváncsiak vagyunk a részletes útvonalra vagy arra, hogy milyen hőmérsékletben és páratartalomban utazik a termék, akkor azonban az RFID és a vonalkód technológiák kifogynak a lehetőségekből. A részletesebb nyomon követéshez szükség van egy sokkal fejlettebb technológiára mint az IoT szenzorok. A szenzorok átlagos költsége az elmúlt években csökkentek, és mostanra csak a töredéke annak, amit 10-15 éve alkalmaztak. A szenzorok megbízhatósága, és az akkumulátorok élettartama szintén jelentősen javultak az árak csökkenésével párhuzamosan. Technikai szempontból a rendszer jó tulajdonsága, hogy a szenzoreszközök képesek önállóan alkalmazkodni a helyi viszonyokhoz, képesek az intelligens vezeték nélküli hálózatok kiépítésére, és képesek a mérési adatokat addig tárolni, ameddig nem találnak olyan átjárót amin keresztül be tudják küldeni az adatokat a közös hálózatra. Mindez pénzügyileg is és technikailag is lehetővé teszi, hogy a legújabb szenzorhálózati technológiai rendszert alkalmazzuk az ellátási láncban mozgó termékek eddiginél részletesebb nyomon követéséhez.
Az IoT szenzorok és az átjárók önmagukban nem elegendőek ahhoz, hogy a szükséges funkciókat biztosítsák a nyomon követési megoldáshoz. Ezen kívül szükség van olyan eszközre ami ahhoz szükséges, hogy az érzékelő méréseit a különböző üzleti alkalmazások a megfelelő formátumban és időben integrálni tudják. A szenzorok természete és az akkumulátorok hosszútávú élettartamának optimalizálása miatt az érzékelők mérési adatai jellemzően eléggé le vannak egyszerűsítve. Ilyen adatok például az érzékelők azonosítója, vagy olyan mérési adatok amik önmagukban nem szolgáltatnak tiszta üzleti információkat. Szükség van olyan eszközökre, amelyek képesek biztosítani a szükséges integrációkat, metaadatokkat szolgáltatnak az üzleti alkalmazásoknak, és ez által a felhasználó tudni fogják, hogy mit is követnek valójában.